Jak prawidłowo docieplić dach: materiały, techniki i korzyści energetyczne
Wełna mineralna, piana PUR oraz folia paroizolacyjna to popularne materiały do termoizolacji. Ich zastosowanie przyczynia się do oszczędności energii i poprawy komfortu termicznego w budynku. Wybór odpowiedniej metody zależy od wielu czynników, np. stanu technicznego budynku, zastosowanych wcześniej rozwiązań oraz cen.
Docieplenie dachu — jakie materiały wybrać?
Jednym z najlepszych i nowoczesnych materiałów do izolacji termicznej jest pianka poliuretanowa (PUR). Charakteryzuje się ona doskonałymi właściwościami izolacyjnymi oraz wysoką wytrzymałością mechaniczną. Pianka PUR jest także odporna na wilgoć i inne czynniki atmosferyczne. Dzięki temu idealnie sprawdza się w przypadku docieplania połaci dachowych. Od lat używana jest wełna mineralna, jednak jej aplikacja jest dość czasochłonna. Konieczne jest również zastosowanie odpowiednich akcesoriów, aby docisnąć wełnę do każdej szczeliny.
Niezbędnym elementem w procesie termoizolacji jest folia paroizolacyjna, który zapewnia ochronę przed wilgocią i kondensacją pary wodnej. Ten rodzaj folii jest bardzo łatwy w montażu, często stosujemy go podczas docieplania dachów u naszych Klientów w Poznaniu i województwie wielkopolskim.
O co jeszcze warto zadbać, by docieplić dach?
Przed przystąpieniem do prac związanych z termoizolacją dachu, należy dokładnie zbadać jego stan techniczny. W przypadku stwierdzenia ubytków w konstrukcji dachu trzeba w pierwszej kolejności usunąć je i dokonać niezbędnych napraw.
Jeśli w budynku zastosowano zbyt cienką lub jednowarstwową izolację, z czasem mogą pojawić się mostki termiczne. Konieczne wówczas jest docieplenie dachu poprzez dodanie drugiej warstwy materiału izolacyjnego. Analiza stanu faktycznego remontowanego dachu pozwala upewnić się, jakie prace i materiały są niezbędne.